تبلیغات
شیلات وآبزیان - دستیابی به فناوری کشت و تکثیر آزمایشگاهی جلبک کلکودنیوم

بندرعباس - خبرنگارآفرینش
رئیس موسسه تحقیقات شیلات ایران گفت: محققان ایرانی موفق به دستیابی به فناوری کشت و تکثیر جلبک کلکودنیوم که سبب به وجود آوردن پدیده کشند قرمز است در فضای آزمایشگاه شده اند.
عباسعلی مطلبی با بیان اینکه تحقیقات و کار بر روی باکتری ها، مولکول ها، جلبک ها و سایر عواملی که بر اکولوژی و زنجیره غذایی در محیط    های دریایی تاثیر دارند، همیشه از اهمیت خاصی برخوردار است، بیان کرد: حساسیت و ناسازگاری با محیط  های جدید و از بین روندگی سریع کلکودنیوم A یکی از دلایلی است که دانشمندان را در کشورهای درگیر، با کشند قرمز به فکر تولید و تکثیر آزمایشگاهی آن انداخته است.
وی با بیان اینکه دستیابی به این فناوری مهم که مطمئنا نتایج مطلوبی را برای مبارزه فیزیکی و بیولوژیکی با پدیده  های مضر بلوم جلبک کلکودنیوم در خلیج فارس دارد، در پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان مستقر در بندرعباس محقق شده است.
رئیس موسسه تحقیقات شیلات ایران ادامه داد: در حال حاضر رقم زدن تراکم 10 میلیون سلولی کلکودنیوم A در یک لیتر آب در پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس به ثبت رسیده است.
مطلبی گفت: تاکنون کشورهای درگیر با پدیده کشند قرمز که در اثر بلوم جلبک مذکور باعث مرگ و میر آبزیان می  شود همانند کره  جنوبی، ژاپن، مالزی سفرهای متعددی را در راستای تبادل اطلاعات به ایران انجام داده اند.
وی اظهار داشت: این کشورها سالیان متمادی است که به دنبال تکثیر و تولید جلبک کلکودنیوم در فضای آزمایشگاه هستند.
وی ادامه داد: محققان پژوهشکده اکولوژی خلیچ فارس و دریای عمان تلاش  های خود را برای تکثیر 20 میلیونی سلولی کلکودنیوم در یک لیتر آب آغاز کرده اند و طبق گزارشات واصله به زودی به این مهم نیز دست می  یابند. مطلبی در مورد پروژه های تحقیقاتی آینده در زمینه بیولوژیک در پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان گفت: پروژه تزریق و بررسی آنزیم  ها و مولوکول  های مورد نظر با احتمال آسیب رسانی از پروژه  های مهم در دست اقدام این پژوهشکده است.
رئیس موسسه تحیقیقات شیلات ایران در ادامه یادآور شد: تاکنون راه حل های متفاوت اعم از فیزیکی و بیولوژیک در جلوگیری از تشکیل لکه های بزرگ که ناشی از بلوم جلبکی و تقسیم آن به تکه  های کوچک  تر در راستای اکسیژن رسانی به اعماق آب  با هدف احیای موجودات ذره بینی و سایر آبزیان آزموده و یا در دستور کار قرار دارد.
وی با بیان اینکه استفاده از نوعی خاک رس که منشا آن در معادن حاجی آباد هرمزگان یافت شده است، می توان در محدوده  های کوچک تعریف شده از بلوم جلبک کلکودنیوم A جلوگیری کرد، یادآور شد: در دست بودن این جلبک در آزمایشگاه می تواند راه های بیولوژیک زیادی رابه وسیله تحقیقاتی که بر روی نمونه ها صورت می گیرد، پیش روی کارشناسان بگذارد.
بلوم و انفجار تراکم سلولی جلبک کلکودنیوم A برای نخستین بار در سواحل جنوبی کشور و پس از کشورهایی همانند کره جنوبی ، مالزی ، ژاپن و اندونزی در آسیا در نیمه های تابستان سال 87 باعث مرگ و میر بیش از 40 تن از آبزیان در روزهای اوج خود و تحمیل خسارات قابل توجهی به صنایع صید و شیلات شد.
این جلبک که تا کنون در مورد ورود آن به خلیج فارس دو نظریه انتقال به وسیله آب توازن کشتی ها و طوفان معروف گنو مطرح است، معمولا در آب های بسته ای همانند خلیج فارس که آب آن به وسیله فاضلاب های صنعتی و خانگی و سایر آلایند ه  ها مغذی می  شود با رشد سریع و تکثیر چندین میلیونی سبب عدم رسیدن اکسیژن به آبشش آبزیان و باعث مرگ و میر آنها می  شود.
 تاکنون موسسات استانداردهای غذایی دنیا همانند FDA غیرسمی بودن ماهیانی که در اثر تغذیه از این جلبک جان سالم به در می برند را تائید کرده اند و مقامات بهداشت و سلامت کشور نیز هم پیرو تحقیقات و اطلاعات خود این مطلب را بارها تایید کرده اند.
در حال حاضر بنا به گفته مسئولان و مشاهدات عینی تراکم سلولی جلبک مسبب ایجاد پدیده کشند قرمز به دو یا سه میلیون در یک لیتر رسیده است و این امر در نوع خود معمول و هیچ مشکلی را برای تنفس آبزیان ایجاد نمی  کند.
نگرانی برخی از دستگاه های مرتبط با دریا که متاثر از راکد ماندن سطح آب و تقلیل درجه هوا در فصل زمستان است در آینده می تواند با جلوگیری از ورود فاضلاب  های شهری و صنعتی و حمایت های مالی و پژوهشی تا حدود زیادی کم شود


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.