امرالله قاجاری در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: امسال هیچ گزارشی مبنی بر شیوع بیماری لکه سفید میگو در استان‌های پر تولیدی مانند بوشهر و خوزستان ارائه نشده اما برخی مزارع پرورشی میگو در چابهار از وجود این بیماری رنج می‌برند که البته این منطقه تولید چندانی ندارد
معاون دفتر بهداشت و مبارزه با بیماری‌های آبزیان سازمان دامپزشکی کشور از شیوع بیماری لکه سفید میگو در برخی مزارع پرورشی چابهار خبر داد و گفت: یکی از عوامل اصلی شیوع این بیماری رعایت نکردن شرایط پرورش میگو از سوی آبزی‌پروران است
وی افزود: پرورش‌دهندگان باید بتوانند شرایط امنیت زیستی و بهداشتی لازم را برای مبارزه با این بیماری رعایت کنند تا مانند استان‌های پر تولیدی مانند بوشهر و خوزستان که مانند سال‌های گذشته با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کردند بتوانند دوباره به چرخه تولید بازگردند.
معاون دفتر بهداشت و مبارزه با بیماری‌های آبزیان سازمان دامپزشکی کشور با بیان این‌که در چابهار چند مزرعه پرورشی میگو فعال هستند، گفت: باید شرایطی فراهم شود تا دیگر مزارع پرورشی در چابهار فعال شوند و شرایط مبارزه با این بیماری برای آن‌ها امکانپذیر شود.
قاجاری ادامه داد: یکی از عواملی که باعث می‌شود لکه سفید میگو شیوع پیدا کند لایروبی نکردن کانال‌ها در مزارع پرورشی است اما سازمان شیلات بسیاری از سایت‌های پرورش را که باید لایروبی می‌شدند لایروبی کرده و باید در چابهار نیز این اقدام انجام شود.
وی تاکید کرد: سازمان دامپزشکی همواره وظایف خود را مانند اعلام هشدارهای لازم به پرورش‌دهندگان در پیشگیری و مبارزه با این بیماری و انجام آزمایش‌های تشخیصی برای شناسایی آن انجام می‌دهد


روزنامه ایران، یک گونه خزنده جدید با نام جکوی نایبند در نخستین پارک ملی دریایی ایران ثبت شد.
مصطفی موذنی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست پارک ملی دریایی نایبند در این باره تصریح کرد:این پارک از مناطق منحصر به فرد زیست محیطی کشور با قابلیت تکثیر و پرورش آبزیان و گونه های دیگر جانوری بوده که از جایگاه خاصی از نظر اکوسیستم منطقه برخوردار است. وی درباه کشف و ثبت خزنده جدید در خلیج نایبند، گفت: جکوی نایبند از گونه های بومی و ناشناخته نایبند است که پس از بررسی و مطالعه علمی در دیگر گونه های شناخته شده، جدید بودن آن مورد تایید قرار گرفت.
موذنی با بیان برخی از مشخصات این گونه خزنده یادآور شد: جکوی نایبند با اندازه ای کوچک دارای پوزه ای گرد بوده و از جمله گونه های شب فعال است که روی سطح زمین زندگی می کند.
این گونه در مغرب و موریتانی در شمال آفریقا، جنوب و مرکز شبه جزیره عربستان و اخیراً در مناطق ساحلی ایران مشاهده شده است. رئیس اداره حفاظت محیط زیست پارک ملی دریایی نایبند اظهار داشت: در سال 2011، دو گونه خزنده دیگر نیز در این پارک ملی شناسایی و ثبت شد که گونه نخست جکوی ایرانی و دیگری به افتخار دانشمند ایرانی دکتر کیابی جکوی کیابی نامگذاری شد


شنبه 6 مهر 1392

قبل از خریدن ماهی بخوانید

   نوشته شده توسط: مهران بادپا    

مصرف ماهی درطول هفته به همه ی افراد توصیه می شود، تنها مادران باردار باید برای خوردن ماهی زیاد با پزشک خود مشورت کنند.
گفتنی است ماهی ها در عین حال که فواید زیادی برای بدن دارند می توانند منجر به بروز مسمومیت غذایی در افراد شوند.

بررسی ها نشان می دهند ماهی و آبزیان دریایی باعث حدود 6 درصد از مسمومیت های غذایی هستند. از جمله ماهی هایی که احتمال مسمومیت غذایی توسط آنها زیاد است، ماهی تن، ماهی های دریاهای گرمسیری، ماهی قزل آلا، میگو و خرچنگ است.

بررسی ها نشان می دهند برخی از موارد ابتلا به مسمومیت در اثر مصرف ماهی به دلیل زندگی ماهی ها در آب آلوده به ویروس و یا آلودگی های زیست محیطی رخ می دهد.
بروز مسمومیت در اثر ماهی خوردن به علت وجود بیماری در بدن ماهی است.

پزشکان توصیه می کنند تا افراد برای مصرف یک وعده ی غذایی سالم با انواع ماهی ها حتما ماهی تازه صید شده خریداری کنند که چشم ماهی روشن و واضح باشد و بوی خیلی تندی ندهد.

همینطور به محض خرید ماهی بهتر است در اولین فرصت ماهی را در فریز منجمد نموده و پس از آن که حدود 24 ساعت گذشت برای طبخ غذا از ماهی استفاده شود. پزشکان دمای مناسب برای طبخ ماهی را در حدود 45 درجه ی فارنهایت پیشنهاد می کنند چون در این دما تمام میکروب ها و بیماری های احتمالی موجود در ماهی از بین می رود


شنبه 6 مهر 1392

تلف شدن بیش از ۲۰ هزار ماهی در خلیج فارس

   نوشته شده توسط: مهران بادپا    

، از چند روز گذشته سواحل شمال غرب خلیج فارس در محدوده خور موسی تعداد کثیری از آبزیان به طرز تاثرانگیزی تلف شدند.

بنا به این گزارش با اعلام کارشناسان، علت تلف شدن دست جمعی ماهی‌ها در سواحل ماهشهر ورود مواد شیمایی حاصل از سر ریز شدن از یکی از مجتمع‌های پتروشیمی مستقر در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر است.

بنا به این گزارش، در ساحل شمالی خلیج فارس و جنوب خوزستان واقع است که زیستگاه بسیاری از پرندگان نادر و مکان تخم ریزی بسیاری از ماهیان خلیج فارس است.

عمق زیاد خور موسی باعث شده تا کشتی‌های ۷۰ هزار تنی نیز به سهولت در این آبراه رفت و آمد کنند.

طبق آمار موجود حدود ۲ هزار نفر از مردم بومی خور موسی از طریق صید ماهی‌ گذران زندگی می‌کنند.

در این حال مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با تایید این خبر اظهار کرد: علت بروز این فاجعه زیست محیطی سهل‌انگاری و بی‌توجهی مدیران شرکت پتروشیمی بندر امام است.

وی گفت: این شرکت در یک اقدام تعجب‌برانگیز مواد شیمیایی خطرناک خود را در سواحل شمال غرب خلیج فارس تخلیه کرده که باعث تلف شدن هزاران گونه ماهی و آبزی در این منطقه شده است.

احمدرضا لاهیجان زاده در ادامه خاطرنشان کرد: شرکت پتروشیمی بندر امام که مجاور «خورموسی» قرار دارد، دو روز پیش نوعی مواد شیمیایی خطرناک «استایرن» به خوریات تخلیه کرده که علاوه بر آلودگی این محل به خلیج فارس نیز راه پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: بلافاصله بعد از تخلیه این مواد خطرناک و سمی در سواحل ماهشهر، باعث تلف شدن انواع آبزی موجود در سواحل شمال غربی خلیج فارس و خور موسی شد.

وی با اشاره به تاثیرات آلودگی ناشی از «استایرن» و «جیوه» گفت: استایرن ترکیب کاملاً سمی و جزو مواد آلی خطرناک است که تخلیه آن به دریا، مرگ و میر گسترده ماهیان و آبزیان را به دنبال خواهد داشت.

مدیر کل محیط زیست استان خوزستان در ادامه افزود: ترکیبات جیوه نیز که به همراه پساب این پتروشیمی به خورموسی تخلیه می‌شود، جزو مواد بسیار خطرناک است که ترکیب آن با مواد آلی یکی از سمی‌ترین ترکیبات را ایجاد می‌کند.

به گفته وی، ترکیبات جیوه در بدن ماهیان و آبزیان ذخیره و وارد چرخه غذایی انسان‌ها می شود که عامل بیماری‌های بسیاری است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به تاخیر چند ساله در تحقق تعهدات پتروشیمی بندر امام مبنی بر تعطیلی خط واحد «کلرآلکالی» گفت: اگر مدیران شرکت پتروشیمی به این تعهد خود پایبند نباشند این اداره کل از طریق مراجع قضایی اقدام به تعطیلی این واحد خواهد کرد.

وی با انتقاد از توجیهات مدیران شرکت پتروشیمی بندر امام افزود: متاسفانه مدیران این شرکت این آلودگی را نتیجه یک حادثه عنوان کرده، اما این توجیهات اصلاً غیر قابل قبول است.

وی ادامه داد: نخستین بار نیست که شرکت پتروشیمی بندر امام مواد شیمیایی خود را به خوریات موجود در سواحل شمال غرب خلیج فارس تخلیه می کند و در سال‌های گذشته نیز این مسئله در چند نوبت تکرار شده است.

لاهیجان‌زاده با اشاره به بی‌تعهدی شرکت پتروشیمی بندر امام اظهار داشت: پتروشیمی بندر امام پس از هشت سال که به بهانه‌های مختلف تعطیلی خط تولید کلرآلکالی به روش جیوه و جایگزینی آن با روش ژئوممبران و حذف جیوه از فرآیند تولید را به تعویق انداخته بود.

وی افزود: در نهایت مدیران این شرکت در سال ۸۷ به سازمان حفاظت محیط زیست تعهد دادند که ظرف دو سال این جایگزینی را انجام دهند، اما این تعهد هنوز عملی نشده است.

وی در ادامه با هشدار به ادامه بی‌تفاوتی مدیران این شرکت خاطرنشان کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان رأسا از طریق مراجع قانونی نسبت به تعطیلی کامل واحد «کلرآلکالی» به دلیل آلودگی به ترکیبات جیوه اقدام خواهد کرد و تمام مسئولیت‌های این تعطیلی نیز بر عهده مدیران این مجتمع خواهد بود.

در این حال تلاش خبرنگار فارس برای گفت‌و‌گو با مدیران شرکت پتروشیمی بندر امام که چند روزی از طریق مدیر عامل این شرکت می‌گذرد تا لحظه مخابره این گزارش به نتیجه نرسید


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو