باشگاه خبرنگاران زاهدان.، محمدعلی گلشنی در بازدید مدیران کل بازرسی استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، کرمان و گلستان ضمن بیان چگونگی انجام فعالیت‎های موجود در بنادر صیادی استان و همچنین مشکلات موجود و نیازمندی‎های لازم برای تکمیل پروژه پرورش میگوی رودیک و راهکارهای فنی و تخصصی برای پرورش میگو در فصل آتی در سایت گواتر به بازدید کنندگان اظهار داشت: سیستان و بلوچستان با دارا بودن حدود 300 کیلومتر نوار ساحلی و همچنین 11 بندر و مرکز تخلیه صید، جایگاه و نقش ویژه‎ای در صید کشور را دارا است به طوری‎که در سال 91 حدود 166 هزار تن ماهی از طریق این بنادر تخلیه و به بازار مصرف ارسال شده است.
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان افزود: همچنین در اقیانوس هند از بین 32 کشور فعال در بخش صید، کشور ما رتبه دوم را به خود اختصاص داده که 85 درصد صید اقیانوسی کشور مربوط به سیستان و بلوچستان است.
وی ادامه داد: استان سیستان و بلوچستان به عنوان مرکز توسعه آب‎های بین‌المللی در بخش شیلات کشور قرار گرفته است.
وی ادامه داد: بحث اشتغال و جلوگیری از بکارگیری نیروی کار خارجی بر روی شناورهای صیادی از اهداف مهم و ضروری شیلات استان است که با همکاری سازمان فنی و حرفه‎ای ضمن برگزاری دوره‎های آموزشی لازم و مفید می‎توان از نیروهای بومی آموزش دیده بر روی شناورهای صیادی استفاده کرده که با این اقدام با افزایش اشتغال در این صنعت و این منطقه محروم مواجه خواهیم بود.
گلشنی گفت: همچنین در مورد سایت پرورش میگوی رودیک پیشنهاد می‌شود با توجه به قابلیت بهره‎برداری از فاز اول سایت تا زمان تامین اعتبار برق برای کل سایت (6 مگا وات برق) با همکاری اداره برق شهرستان از امکانات موجود برای تامین برق فاز اول این سایت بهره جست.
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: با انجام لایروبی کانال‎های اصلی و اقدامات آماده سازی اولیه مزارع پرورش میگوی گواتر وهمچنین برنامه‎ریزی‎های صورت گرفته از سوی اداره کل شیلات استان انتظار می‎رود، 700 هکتار از مزارع سایت گواتر در فصل آینده برای پرورش میگو به زیر کشت رود.


خبرنگار مهر، علی کریمی عصر چهارشنبه در نشستی مطبوعاتی با بیان اینکه امسال پیش بینی می شود میگو پرورشی برداشت شده سال جاری در استان هرمزگان به سه هزار و 200 تن برسد، تصریح کرد: این میزان در سال گذشته دو هزار 711 تن بوده است.
وی با اشاره به اینکه برداشت میگوی پرورشی امسال در هرمزگان از تیرماه آغاز شده است، گفت: برداشت میگو تا پایان دی ماه سال جاری ادامه خواهد داشت.
کریمی افزود: تاکنون برداشت از مزارع پرورش میگو سایت های هنگام و پارسیان به پایان رسیده که روند برداشت در سایت های تیاب شمالی و جنوبی،سایه خوش و کولغان ادامه دارد.
معاون آبزی پروی شیلات هرمزگان خاطر نشان کرد: تا کنون از سطح مزارع استان هزار و 500 تن میگو برداشت شده است که از این میان بیش از 70 تن به سایت هنگام و 215تن به سایت پارسیان اختصاص دارد.
لازم به ذکر است که در سال جاری بیش از 300میلیون قطعه بچه میگو در سطح مزارع استان هرمزگان ذخیره سازی شد


پنجشنبه 21 آذر 1392

پفک ماهی (پفیش) خوب یا بد؟

   نوشته شده توسط: مهران بادپا    

همشهری آنلاین:این روزها در سوپرمارکت محله‏‌تان، در قفسه چیپس و پفک، کنار محصولات مختلف و رنگارنگ می‏‌توانید یک محصول تازه را ببینید به اسم پفک ماهی یا پفیش.
این محصول ممکن است برای بعضی‏ها خوشایند باشد و برای عده‌ای هم ناخوشایند. بستگی به ذایقه‏تان دارد البته سازندگان این پفک ادعا می‏کنند که هیچ بوی زُخمی‏ ندارد و قرار است به زودی بستنی ماهی را هم به بازار بفرستند.
این طور که می‏‌گویند، در تولید این نوع پفک که حدود یک سال طول کشیده، به جای بلغور ذرت، از پروتئین و کنستانتره ماهی استفاده شده و املاح، پروتئین‏ها و ویتامین‏‌های موجود در این پفک به ادعای سازندگانش 4 برابر پفک‏‌های معمولی است.
البته باید مطمئن شد پروتئینی که از ماهی گرفته می‏‌شود، خاصیت خودش را حفظ می‏‌کند یا این که احیانا در فرآیند پروتئین‌گیری برخی از ویژگی‏‌هایش را از دست می‏‌دهد.
مهندس فریدون رفیع پور، مدیر تولید تحقیقاتی مرکزملی تحقیقات فرآوری شیلات ایران که یکی از دست اندرکاران تولید این محصول جدید است درباره ویژگی‏‌های آن می‏‌گوید: «کار استخراج پروتئین از موادغذایی کار جدیدی نیست و سال‏‌های سال است که در اروپا انجام می‏‌شود.
استخراج پروتئین از گوشت، مرغ، ماهی و سویا در خیلی از کشورها رایج است. ما هم پروتئین ماهی را با روش‏ های روز دنیا استخراج می‏‌کنیم. دراین فرآیند هیچ اتفاقی برای پروتئین نمی‏‌افتد و تمام ارزش‏های غذایی‏‌اش را حفظ می‏‌کند، چون ما در این فرآیند از حرارت بالا استفاده نمی‏‌کنیم.»
با ماهی قهرید؟!
ما ایرانی‏‌ها زیاد با آبزیان میانه خوبی نداریم؛ برای همین هم مصرف سرانه ماهی‏‌مان خیلی کمتر از سایر کشورهاست.
ما در مقایسه با مردم دنیا ماهی کمی مصرف می‏‌کنیم در حالی که در دنیا ماهی را به اسم داروی قلب می‏‌شناسند که می‏‌تواند از لخته شدن خون و انسداد رگ‌های قلب جلوگیری کند. در کل چربی و پروتئین ماهی ارزش غذایی و دارویی زیادی دارد و کارشناسان تغذیه معتقدند باید مردم ایران را به مصرف ماهی بیشتر تشویق کرد.
برای همین قرار است طبق برنامه‌ریزی‏‌های بهداشتی و تغذی‌ه‏ای سرانه مصرف ماهی در کشورمان از 7 کیلوگرم به 25 کیلوگرم برسد.
ظاهرا تولید پفک و بستنی ماهی یکی از روش‏‌های بالا بردن سرانه مصرف ماهی به خصوص بین بچه‌‏ها و نوجوان‏‌هاست؛
البته اگر این محصولات بتوانند جای ماهی را بگیرند.
مهندس رفیع‌پور می‏‌گوید: «قرار نیست پفک و بستنی ماهی جایگزین خود ماهی شوند، به هرحال ماهی باید هفته‌‏ای دوبار در سبد غذایی خانوار ایرانی وارد شود ولی در جایی که انواع تنقلات مضر در دسترس بچه‏‌ها قرار دارد، این محصولات می‏‌توانند به عنوان تنقلات مفید، حتی به‌صورت میان وعده مصرف شوند.»
این پفک، کم‌نمک است!
نکته جالب این است که در همین پفک ماهی که با شکل و شمایل پفک‏‌های دیگر بسته‌بندی شده و ارائه می‏‌شود، گوشت ماهی هم به کار رفته است.
مهندس رفیع پور، مدیر تولید تحقیقاتی مرکزملی تحقیقات فرآوری شیلات ایران می‏‌گوید: «در این محصول علاوه بر پروتئین ماهی از گوشت پالایش شده ماهی هم استفاده شده ولی در بستنی ماهی فقط پروتئین ماهی به کار رفته است.» به گفته او، در فرآیند استخراج پروتئین از ماهی‏‌های آزاد پرورشی استفاده می‏‌شود ولی به هرحال پفک، پفک است و هر چه قدر مفید باشد، باز هم به دلیل نمک، مواد رنگی و مواد نگه‌دارنده‏ای که در آن به کار می‌‏رود، مضراتی دارد.
مهندس رفیع پور در این باره می‏‌گوید: «ما داریم تلاش می‏‌کنیم این محصول ارزش غذایی بالایی داشته باشد. یکی از مهم‏ترین ویژگی‏‌هایش این است که در تولید آن از مواد رنگی طبیعی استفاده می‌‏شود، روغنش هم کنترل شده و برا ی همین سیری کاذب ندارد.
به جای مواد نگه ‌دارنده شیمیایی در ترکیب آن از غذاهای ارگانیک بدون مواد نگه دارنده استفاده می‏‌کنیم، البته در ماندگاری آن هم مشکلی به وجود نمی‏‌آید. اما در مورد نمک نمی‌شود کاری کرد چون ذائقه ایرانی‏‌ها به نمک عادت کرده و چیپس و پفک را شور می‏خورند، پس نمی‏‌شود نمک را حذف کرد.
البته نمک این پفک کمتر از سایر پفک‏هاست؛ پفک ماهی1/2 درصد نمک دارد در حالی که بقیه پفک‏ها 1/5 درصد. برای همین هم پفیش رطوبت‌اش بیشتر و کمی‏‌نرم‏‌تر از پفک‏‌های دیگر است.»
دکتر مسعود کیمیاگر، متخصص تغذیه می گوید : پفک ماهی از پفک‌های معمولی خیلی بهتر است.
معمولا اظهارنظر درباره محصولات جدید سخت است چون هنوز کارشناسان آن محصول را خوب نمی‏‌شناسند و نمی‌‏توانند اظهار نظردقیقی داشته باشند. در مورد پفک و بستنی ماهی هم همین طور است و تنها متخصص تغذیه‏‌ای که حاضر شد درباره این تولیدات جدید اظهار نظر کند دکتر مسعود کیمیاگر است.
دکتر کیمیاگر می‏گوید: «من هم اولین بار که شنیدم پفک ماهی و بستنی ماهی تولید شده حسابی تعجب کردم و پیش خودم گفتم چه مزه‌‏ای ممکن است داشته باشند. ولی مدتی قبل دوستان پفک ماهی را برایم آوردند تا امتحان کنم. به نظر من این محصول اگرچه نمی‏‌تواند جایگزین ماهی شود ولی از آنجا که پایه‌‏اش ماهی است، بین تنقلاتی که الان در بازار وجود دارد بسیار کم ضررتر است و خیلی بهتر از چیپس و پفک‏‌های معمولی است که در دراز مدت عواقب و عوارض زیادی برای سلامت کودکان به بار می‏‌آورند.»
دکتر کیمیاگر معتقد است امروزه آن قدر تنقلات فاقد ارزش غذایی زیاد شده‏‌اند که باید فکرهای نو و خلاق را تشویق کرد تا محصولات جدید و مفیدی تولید شود و کودکان و خانواده‏‌ها امکان انتخاب بین گزینه‌‏های بیشتر و متنوع‌تری را داشته باشند


پنجشنبه 21 آذر 1392

صید غیرمجاز عامل بازدارنده توسعه صنعت صیادی

   نوشته شده توسط: مهران بادپا    

(ایسنا) منطقه خلیج فارس، عبدالمجید مقصودی با اشاره به اینکه صید غیرمجاز از عوامل مهم در کاهش صید است، گفت: افرادی که به این کار مشغول هستند از جامعه زحمت‌کش صیادی استان هرمزگان مستثنی هستند
سرپرست معاونت صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان از صید غیرمجاز به عنوان یکی از عوامل مهم در بازدارندگی توسعه صیادی و صید پایدار استان هرمزگان یاد کرد
وی تصریح کرد: این افراد سودجو بدون توجه به فصل صید، ادوات مناسب و بی‌ضرر صید و همچنین مقررات صیادی اقدام به صید بی‌رویه، نابهنگام و غیر مسئولانه می‌کنند که بی‌شک عواقب ناخوشایندی را برای نسل آینده به دنبال خواهد داشت.
مقصودی با بیان اینکه ذخایر آبزیان موجود در آب‌های استان محدود بوده و تنها می‌تواند جوابگوی نزدیک به سی هزار صیاد استان هرمزگان باشد، گفت: متاسفانه افراد سودجویی که به صورت فصلی و یا در هنگام ممنوعیت صید اقدام به صید می‌کنند با برهم زدن تعادل صیادی نه تنها اشتغال 28 هزار نفر از زحمت کشان جامعه را به خطر می‌اندازند بلکه در صورت ادامه این روند ذخیره برخی از آبزیان مهم اقتصادی موجود را نیز منقرض می‌کنند.
سرپرست معاونت صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان گفت: صید غیرمجاز میگو با کاهش صید صیادان در فصل صید مجاز باعث شده این صنعت مقرون به صرفه نباشد و سرمایه‌گذاران به دلیل نداشتن توجیه اقتصادی از این صنعت مهم دوری کنند که نهایت منجر به عدم توسعه و پیشرفت در این صنعت به شکل مطلوب شده است.
در ادامه مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های صیادی استان هرمزگان با بیان اینکه صید میگوی سال جاری جوابگوی هزینه‌های بسیاری از صیادان نبوده است، گفت: صید غیرمجاز که به صورت غیرمسئولانه و توسط سودجویان بی‌ملاحظه انجام می‌شود به شکل رقابتی در بین این سودجویان در حال ادامه پیدا کردن است که اگر با نگاهی ملی و کلان با این معضل برخورد نشود حرفه صیادی استان هرمزگان به ویژه در را بطه با میگو و چند گونه مهم ماهی دیگر به کلی از بین خواهد رفت.
اسحق تندرو با بیان اینکه اعتبارات مبارزه با صید غیرمجاز و بازسازی ذخایر آبزیان نیازمند بازنگری است از مسئولان خواست تا با افزایش اعتبارات مبارزه با صید غیرمجاز و بازسازی ذخایر آبزیان به کمک شیلات و یگان حفاظت از منابع آبزیان بیایند.
وی با اشاره به کاهش صید براثر آلودگی دریا و معضل قاچاق سوخت که پیامدهای آن گریبان‌گیر صیادان شده است، گفت: قاچاقچیان سوخت با ریختن سوخت قاچاق خود در دریا در هنگام رویارویی با ماموران و مرزبانان به آلودگی‌های دریا دامن می‌زنند.
تندرو ادامه داد قاچاقچیان سوخت در هنگام بارگیری و تخلیه سوخت نیز مقادیر زیادی به میزان آلودگی دریا‌ها می‌افزایند.
نماینده جامعه صیادی استان هرمزگان با اشاره به اینکه صیادان استان هرمزگان باتوجه به کاهش صید امسال متحمل ضرر و زیان شده‌اند از مسئولان خواست تا همانطور که کشاورزان را در هنگام خشکسالی حمایت می‌کنند جامعه صیادی را هم مورد حمایت خود قرار دهند.
اسحق تندرو با اشاره به هفت استان پهناور ساحلی ایران و نزدیک به 150هزار نفر که به صیادی در کشور مشغول به کار هستند، گفت: متاسفانه در رسانه‌های ملی و دیگر رسانه‌ها به صیادان و جامعه صیادی آنگونه که باید پرداخته نمی‌شود و این زحمت‌کشان مظلوم واقع شده‌اند.
وی ادامه داد: در سخنرانی های بزرگان و مسئولان نیز از همه اقشار جامعه از جمله صنعتگران، کارمندان، کارگران و ...نام برده و به ندرت دیده می‌شود که کسی از جامعه صیادی یاد و این جامعه دریادل و زحمت‌کش را از انزوا خارج کنند.
تندرو از مسئولان ارشد و کشوری خواست تا هر وقت که از کشاورزان و زحمت‌کشان جامعه یاد می‌کنند از صیادان که در آب‌های خروشان دریا و با امواج برای کسب رزق و روزی حلال دست و پنجه نرم می‌کنند نیز یاد کنند چراکه این مهم دلخوشی صیادان و توجه بیشتر و در خورتر مسئولان به صیادان را به دنبال خواهد داشت.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های صیادی استان هرمزگان گفت: در صورتی که مسئولان مسکن و شهرسازی و متولیان اراضی شهر قطعه زمینی را برای عرضه آبزیان صید شده در اختیار تعاونی‌های صیادی استان هرمزگان قرار دهند این تعاونی‌ها آمادگی احداث بازارهای عرضه مستقیم آبزیان و محصولات صیادی به صورت کاملا بهداشتی و مدرن را دارند.
نماینده جامعه صیادی استان هرمزگان کوتاهی دست واسطه‌گران، کاهش قیمت تمام شده برای مصرف کننده، افزایش درآمد صیادان، عرضه آبزیان به صورت تازه و مستقیم را از جمله مزایای این طرح خواند.
تندرو بازسازی ذخایر آبزیان را برای بقاء صیادی و صید پایدار لازم برشمرد و افزود: این مهم نه تنها لازمه صید پایدار است بلکه در درازمدت سود و ارزآوری مناسبی را برای کشور خواهد داشت.
وی گفت: تعاونی‌های صیادی همچنین در رابطه با رهاسازی بچه ماهی برای بازسازی ذخایر در صورت تولید بچه ماهی توسط سازمان شیلات ایران برای بازسازی ذخایر با تمام قوای خود همکاری می‌کنند.
به گزارش ایسنا، استان هرمزگان با نزدیک به سی هزار صیاد و بالغ بر چهار هزار و 200 فروند شناور عنوان نخست صیادی کشور را دارد


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic